O TCWICZ - Úvod
Novinky na stránkách TC
11.5.2019 - byla provedena aktualizace.Vložili jsme kalendář na r. 2019. A provedli menší úpravy v „kontaktech“ a „pro zájemce o členství“.
Změna vedení TC – 2013
Valná hromada v listopadu 2017 zvolila nové vedení sheriff Zbyněk Skořepa, zástupce sheriffa Václav Čáp, bourgeoist Fort Beaver Zdeněk Janoch, strážce pokladu Martina Skořepová.
Několik slov o Trappers' Corralu
Trappers´Corral sdružuje zájemce o hraničářskou historii severní Ameriky v letech 1700 až 1890. Kromě badatelské činnosti se oblékáme jako oni, střílíme, táboříme a učíme se veškerým dovednostem starých „trapperů“ a všech hraničářů v praxi!TC se zapojuje i do činnosti ostatních corralů WI a podobně zaměřených organizací a skupin. Za jeho činnost mu byla dokonce čtyřikrát udělena cena americké společnosti Westerners International „Head Up Award“, která se uděluje při příležitosti Konference Americké Národní Westernové Asociace, a to za roky 1996, 1997, 1999 a 2000.
TC byl založen v Praze 27.9.1991 a do WI-CZ byl přijat pod ev.č. 03/125 dne 13.1.1992. Jako samostatný corral byl zaregistrován u centrály WI-USA v Oklahomě dne 12.2.1993 pod ev.č. 125. TC je registrován u ČSÚ jako organizační jednotka organizace WI-CZ s vlastní právní subjektivitou od 25.2.1992. Počet jeho členů se pohybuje okolo 30 a jeho působnost je po celém území ČR.
Kdo byli TRAPPEŘI a proč se náš corral jmenuje právě po nich?
Teprve docela nedávno jsme si uvědomili, že je pro nás slovo „trapper“ takovou samozřejmostí, že se jej ani nikde neobtěžujeme vysvětlit. A přitom to pro běžného občana až taková samozřejmost být nemusí, nemluvě o tom, že v češtině se tomuto slovu poněkud posunul význam (jak už bývá v češtině zvykem).
Slovo TRAPPER je odvozeno od anglického „the trap“ – past, a značí člověka lovícího do pastí ( čili pastičkáře :o) ). V terminologii americké historie je vyhrazeno převážně pro horala, mountainmena, lovícího převážně bobry, zatímco pro lovce používajícího jiné metody lovu, nebo žijícího v jiné době má výrazy jiné.
Naproti tomu v češtině se pojí slovo trapper všeobecně s americkými lovci, nebo dokonce s dobrodruhy obecně, případně se „zálesáky“ od osadníků až po kovboje.
Název našeho corralu je samozřejmě odvozen od amerických lovců. Pamětníci by objasnili, zda v počátcích corralu byl již znám přesný význam tohoto slova, nebo zda se specifikoval později.
Faktem je, že nejsilnější skupinou v našem corralu jsou právě mountainmeni, čili trappeři.
Zároveň ale od počátku corralu vznikaly právě v něm skupiny, zabývající se poněkud jinými oblastmi, než byl pouze lov bobrů.Jednotlivé styly a zaměření jsou popsány dále:
- settlers – (první osadníci v lesích) 1700–1820
- voyagers – (zaměstnanci kožešinových společností – obchodníci, lovci, stavitelé pevností, psovodi a hlavně kanoisté) 1740–1850
- courieres des bois – „lesní tuláci“ – obchodníci a lovci převážně francouzského původu) 1700–1770
- long hunters – „dlouzí lovci“ nebo taky „dlouhé nože“ – američtí lovci svobodně podnikající 1760–1820
- mountain men – „horští muži“nebo taky trappers – lovci kožešin, zejména pak bobrů 1822–1843)
- scouts and buffalo hunters – zvědi, stopaři a lovci bizonů (cca1860–1890)
- vojáci z dob válek o kolonie mezi Anglií a Francií a o nezávislost U.S.A., (zejména Americké milice, Rogers Rangers, Compagnies Franches de la Marinne ) 1740–1800

Svoji činnost uskutečňuje TC formou zvanou „oživená minulost“. V našich řadách najdete jak lidi zabývající se touto historií teoreticky, tak i prakticky. U teoretické části jde o získání co nejširších vědomostí z dané oblasti, což je studie historie, překlady zahraniční (zejména americké) literatury a získávání poznatků vlastním bádáním v historii dané oblasti. Praktická činnost se pak zaměřuje na co nejvěrohodnější vybavení, výstroj a výzbroj a jejich praktické využití (např. při táboření). Součástí je i výroba stylových oděvů, zbraní a předmětů, či střelba z historických zbraní, vaření dobových jídel apod.
Corral pořádá několikrát do roka stylová setkání, zvaná Rendezvous. Například letní Rendezvous u Křemže nebo Letní setkání na Fort Beaver/Beaver City. Corral zřídil knihovnu s odbornou literaturou, která pojednává o výše uvedených stylech a dokonce vydal vlastní publikace – překlady „Knihu svobodných trapperů“ a „Wapuskovu knihu“.
Členové mohou být sdruženi v organizačních jednotkách – partách, které většinou působí lokálně. Odkazy na ně najdete v levém rámci.